„Ludzie kultury” – Maria Cieślak- Gurgul

Maria Cieślak-Gurgul ukończyła Liceum Plastyczne w Częstochowie uzyskując dyplom technika sztuk plastycznych w specjalności biżuteria. Jest absolwentką Instytutu Wychowania Artystycznego Częstochowskiej WSP (obecnie Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie). Maluje od wielu lat, najczęściej stosując technikę olejną na płótnie. Sięga również po akryle, pastele i akwarele. Tematyką jej prac są najczęściej pejzaże, architektura, kwiaty, portrety, kompozycje figuralne. Jest członkiem Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza oraz Związku Polskich Artystów Plastyków „Polska Sztuka Użytkowa”. Wiele jej prac znajduje się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą, m.in. w Szwecji, Finlandii i Francji.